Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Elementlerin kantitatif olarak miktarlarının ölçülmesi zorlu bir iştir. Atomik Spektroskopi ismi verilen bu teknikle önce atomlar serbest hale geçirilmelidir. Bu numune hazırlığı sonrasında farklı tekniklerle miktar tayini yapılabilir. En yaygın kullanılan teknik AAS Atomik Absorbsiyon Spektroskopisidir. Alevin içerisine püskürtülen numunenin Oyuk Katot Lamba (HCL, Hollow Cathode Lamp) denilen ışık kaynağı ile çizgisel enerji düzeyinde uyardığı element ölçülerek dedektör tarafından kaydedilir.

Bu yöntem Alevli, Grafit çalışma gibi yöntemlere sahiptir. Herbir elementin her bir teknikle inilebilecek minimum dedeksiyon ve kantitasyon limiti farklıdır. Yine de kabaca Alevli çalışma yöntemi ppm ve yüksek ppb, Grafit çalışma yöntemi düşük ppm ve ppb‘nin alt sınırlarına kadar çalışabilir denilmektedir. Elbette limitler cihaz donanımı ve kullanılan dedektör ile de ilişkilidir. Bu da üretici ve modelleri birbirinden ayıran özelliklerdir.

Bazı elementler hidrürleri şeklinde çalışılır (As, Se, Sb, Hg, Te), bunun için Hidrür Buhar Jeneratörü aksesuar olarak sisteme eklenmelidir.

Civa (Hg) için Soğuk Buhar yöntemi de uygulanmakta ve ona özel aksesuarlar tercih edilebilmektedir.

AAS tekniğinde bakılmak istenen her bir metalin özel HCL Lambası takılmalıdır. Sistemin bu lambaları taşıyan taretinin hazne sayısı ve otomatik olarak lambaları değişim özellikleri önemlidir. Yine de günde çalışılacak numune sayısı ve her bir numunede kaç metalin analiz edileceğine göre AAS ya da ICP (İndüktif Eşleşmiş Plazma) tekniklerinden uygun olan seçilmelidir.

Spektrotek, İş birliğimiz aracılığıyla Thermo Scientific iCE serisi Atomik Absorbsiyon sistemleriyle AAS analizlerinizde de en uygun fiyatlı ve kaliteli çözümleri laboratuvarlarınıza taşıyor. Ancak unutulmamalıdır ki AAS sistemleri analiz ihtiyaçlarına göre model, teknik ve konfigürasyon seçimi yapılması gereken bir cihazdır. Uzmanlarımız bu tercihlerinizde yardımcı olmak üzere sizlere yardımcı olacaktır. İletişim için: info@spektrotek.com

En yaygın kullanılan modellerimiz:

 

iCE 3300 ve iCE 3500 Atomik Absorbsiyon Spektrometre

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.